Psoriáza - obrázky

Psoriáza kožní vyrážky jsou chronické, šupin ovlivňuje lidi všech věkových kategorií (asi 2% populace). Tam je genetická predispozice k lupénky. Psoriáza je také ovlivněna faktory životního prostředí. Není to nakažlivé a není důvodu alergie.

Psoriáza - Příčiny

Přesně to, co způsobuje lupénka není zcela znám, ale tam jsou hodně aktivní výzkum v této oblasti. Hyperaktivní imunitní systém je zapojen takovým způsobem, který způsobuje zánět. Konkrétně se jedná nadměrnou produkcí cytokinů TH1, zejména TNF. Mají mnoho efektů, včetně další růst krevních cév v kůži (způsobuje červené) a růst kožních buněk (působit škálování a zahušťování kůže).

Genetické vlivy
Stejně jako většina nemocí je psoriáza ovlivněn dědičné vlastnosti. Až 50% lidí s psoriázou budou znát z jiného rodinného postižených člena. Pacienti s rodinnou anamnézou lupénky tendenci k rozvoji lupénky dříve v životě než ty, které bez rodinné historie.
Stres
Fyzické a emocionální stres mohou vyvolat psoriáze a je velmi těžké se vyhnout.
Infekce
Infekce může způsobit vzplanutí psoriázy. Někdy se může infekce vést k zúčtování či zlepšení psoriázy.
  • Sreptococcal krku infekce (angína) může způsobit psoriasis guttata.
  • Candida infekce (moučnivka) může zhoršit lupénka.
  • Malassezia kvasinek může hrát roli v sebopsoriasis.
 
Hormony
Vztah mezi hormony a psoriázy je nejasný. Post - puberta je špička pro nástup psoriázy. Těhotenství může mít také vliv na závažnost psoriázy, je to lepší, obvykle, případně zhoršení po porodu. Psoriáza nemá vliv na nenarozené dítě.

Příznaky se liší od mírné a pořádně bolestivé události (např. ty, které se nachází v záhybech kloubů). Na druhé straně, vést k závažné formy psoriázy projevy emocionální povahy, nemoc mít negativní dopad na společenské vztahy, osobní a citový. Pacienti jsou často tak ohromen tím, že jejich nemoc se cítí izolované a depresi.

Psoriáza - Léčba

Tam je zatím žádný lék na lupénku, ale uspokojivou kontrolou onemocnění je možné pro většinu pacientů.

Někteří lidé mají jedinou epizodu psoriázy, že vyčistí po několika měsících a nikdy opakovat. Většina forem psoriázy má kolísavý průběh s obdobími zlepšení a dokonce i kompletní úklid pouze opakovat později. Tam smět být několik let mezi relapsy. Malá skupina pacientů mělo těžkou psoriázou, perzistentní, že je velmi obtížně léčitelná.