Ksantomlar - resimleri

Ksantomlar - cilt birikimi yağ ile lezyonların neden olduğu cilt olan makrofaj, bağışıklık hücrelerinden deri ve yağ tabakasının altında nadiren.

Ksantomlar - belirti ve bulguları

Ksantoması Bazı türleri lipid metabolizma bozuklukları (örneğin hiperlipidemi ya da yağlar kanda), onlar pankreatit bazen ve koroner arter kalp hastalığı riskinde artış ile ilişkili olabilir göstergesidir.

Birkaç altta yatan ksantomlar lipid (yağ) metabolizması bozukluğu kaynaklanır vardır. lipidler suda çözünmez olduğundan bileşikler denir lipoproteinler forma proteinleri ile birleştirir. boyut ve ağırlık bağlı olarak, ortak lipoproteinler sınıflandırılır şilomikronlar, çok düşük yoğunluklu lipoprotein (VLDL), düşük yoğunluklu olarak - lipoprotein (LDL) ve yüksek yoğunluklu - lipoprotein (HDL). Hepsi vücudun metabolik işleyişi korunmasında önemli bir role sahiptir.
lipoproteinler değişiklikler (hyperlipoprotenaemia birincil gibi) genetik bir bozukluk sonucu ya da olabilir diyabet, hipotiroidi, nefrotik sendrom veya belirli lipid ve lipoprotein yüksek düzeylerde neden olabilir bu hastalıkların altında yatan gibi altta yatan sistemik hastalıklardan , daha sonra cilt ksantomlar olarak tezahür eder.

Ksantomlar - Tedavi

ksantomlar için tedavinin ana hedefi belirlemek ve lipid bozuklukları tedavi etmektir. Birçok durumda, hastalıkların tedavisinde azaltacak veya ksantomlar gidermek. Buna ek olarak, hiperlipidemi tedavisi kalp hastalığı ve pankreatit tedavi önlemek için hipertrigliseridemi riskini azaltır.

Cerrahi veya yerel imha yöntemleri kendiliğinden veya tedavi ile çözmek değil ksantomlar kaldırmak için kullanılabilir. Ksantoması disseminatum hayati organ fonksiyonları kemoterapi ilaçları veya radyoterapi ile tedavi edilebilir etkiler.

Ksantomlar Tedaviler şunlardır: