Lupus eritematozus - resimleri

   
Lupus eritematozus - resimleri

copyright:
cedars-sinai.edu

 

"Google Translator Çeviri
dil hataları bahane edin"

Lupus eritematozus - Vücudun çeşitli dokularda inflamasyon ile karakterize bir otoimmün hastalığı akut ve kronik hem de var. Genel olarak, otoimmün hastalıklar vücut dokularını kendi bağışıklık sistemi tarafından saldırıya zaman tetiklenir. Bağışıklık sistemi bakteri ve mikroplar gibi enfeksiyöz ajanlar mücadele için tasarlanmıştır. Bağışıklık sisteminin enfeksiyonla savaşan saldırı mikropları bu antikorları üretmek için hangi yolları. Lupus hastalar hedef dokularda yol yerine bulaşıcı mikropların, vücut almak ait olduğunu kanlarında anormal antikor üretirler. Antikorlar ve inflamasyon eşlik eden hücreler vücutta dokulara zarar verebilir, lupus dokular çeşitli etkileme yeteneğine sahiptir. Bazı durumlarda, lupus deri, böbrekler, akciğerler, kalp, eklem ve / veya sinir sistemi hastalığına neden olabilir.

Lupus eritematozus - belirti ve bulguları

Anormal otoimmünite tam tetikleme sistemik lupus eritematozus bir diğer nedeni bilinmemektedir. Önemli bir rol aşağıdaki faktörler oynayabilirsiniz: genler tarafından bazı virüsler, genetik faktörler, ultraviyole ışık ya da bazı ilaçların miras. Veya lupus - genetik faktörlerin romatoid artrit, tiroid bozuklukları ve gibi bazı otoimmün hastalıklar gelişebilir çünkü. Bağışıklık sistemi ters virüs veya ultraviyole ışık gibi dış etkenlerden dolayı lupus, neden gider inanan bazı bilim adamları arasında bir görünümü vardır. Bazen, lupus semptomları sadece güneşe maruz kalma, kısa bir süre sonra çöktürülmüş ya da kötüleşti olabilir. Gibi  lupus ile bazı kadınlarda adet öncesi bir semptomlarda kötüleşme karşılaşabilirsiniz bilinmektedir. Bu kadın hormonları bu hastalığın önemli bir role sahip olduğunu göstermektedir.

Lupus Belirtiler ve Bulgular:

Olan hastalar Lupus eritematozus bazı organlarda koşulları farklı kombinasyonları gelişebilir. Genel belirtileri yorgunluk, ateş, küçük kas ağrıları, artrit, iştah kaybı, bazı ülsere ağız ve burun, yüz kızarıklık ve cilt de "kelebek döküntü gibi." Lupus kişiler güneş ışığına olağandışı duyarlılık var. Başka bir belirti akciğer (plörit) ya da kalp (perikardit) çevresindeki iltihaplanma astar olabilir. Bu bacaklarda dolaşım yetersizliği, soğuğa maruz kalma ile el ve ayak parmakları gibi diğer belirtiler - (Raynaud fenomeni - parmak düşük sıcaklıklarda mavi veya beyaz olur). Hastalığın genellikle etkilenen organ ve sahne ile ilgili belirtiler yol açan çeşitli organlar ile ilgili komplikasyonlar. Genel lupus olarak yara izi bu bazen yol gösterir.  Diskoid lupus şeklinde, sadece cilt katılır ve döküntü en sık yüz ve kafa derisi genellikle kırmızı başkanı oluşur. Diskoid lupus döküntüsü genellikle ağrısız ve kaşıntı vermez, ama o bölgede kalıcı saç kaybı (alopesi) neden kafa derisi için yara izi bırakabilir. Yaklaşık% 6 ve diskoid lupus olanların% 11 sistemik lupus eritematozus gelişebilir. Genel olarak sistemik lupus eritematozus diş insanların yaklaşık% 50 burun köprüsü üzerinde yüz düz bir döküntü karakteristik kırmızı, gelişebilir. Şekli nedeniyle, genel olarak "olarak kelebek döküntü" olarak adlandırılır. Döküntü ağrısızdır ve kaşıntı yoktur. genellikle lupus nedeniyle yüz döküntüleri ve diğer organlara sahip insanlar güneş ışığına maruz kalma ile iltihaplı sağlık kötüleştirebilir.

Lupus Teşhis:

Tanı ilgili çoklu organ belirtilerin çeşitliliği nedeniyle on ölçütlere göre yapılır.

Sistemik lupus eritematozus teşhisinde kullanılan bu onbir kriterleri şunlardır:

 

Diğer testler şunlar olabilir: etkilenen organlar tesutrile gelen sedimantasyon hızı ve C-reaktif protein, kan biyokimyası, vücut sıvıları ve doku biyopsi analizi, bazı örnekler (deri, böbrekler).

Lupus eritematozus - Tedavi

Için kalıcı bir tedavi olmadığı için tedavi lupus ana faktör, belirtileri artırmak ve etkilenen organların bozulmasını durdurmak için Lupus eritematozus. Tedavi hasar seviyesine bağlı olarak, ayrı ayrı her hasta için reçete olduğunu. Daha hafif belirtileri olan bir çok insan anti-enflamatuar ile aralıklı tedavi gerektirebilir. Bunun yerine daha fazla etkilenen organlardır ağırlaştırılmış bola ile bağışıklık sistemini baskılayan diğer ilaçlarla birlikte kortikosteroid yüksek dozlara ihtiyaç duyulabilir. Hastalık olmasına rağmen lupus aktif insanların dinlenme ve uyku bol almalıdırlar. Bu lupus olan kişilerde uyku kalitesi ve yorgunluk arasında yakın bir ilişki olduğu tespit edildi. Olanlar için dikkatlice mümkün ve eklemler gibi kas tonu korumak için bazı egzersiz ile birlikte lupus hastası kişilerde uyku kalitesini, adres için çok önemlidir. Önerilen ilaç inflamasyon ve kas ağrısı, eklem ve diğer dokularda azaltmada kullanılan (NSAID) anti-enflamatuar vardır. Anti-enflamatuar ilaçlar şunlardır: aspirin, ibuprofen, naproksen ve sulindac. Bu anti-inflamatuar tek tek cevap kişiden kişiye değişir göz önüne alındığında, olanları en iyi cevabı vermek olduğunu bulmak için çeşitli ilaçlar denemek gereklidir. Kortikosteroidler antiinflamatuvar daha güçlü ve inflamasyonu azaltmak ve hastalık aktif olduğunda işlev geri kullanılır. Kortikosteroidler iç organlar etkilenir özellikle kullanılır. Kortikosteroidler ağız yoluyla alınması ya da eklem veya diğer dokulara doğrudan enjekte edilebilir. Dezavantajı ise uzun süre yüksek dozlarda verildiğinde kortikosteroidler ciddi yan etkileri olması. Kortikosteroidlerin yan etkileri kilo alımı, cilt enfeksiyonları, kemik incelmesi, şeker hastalığı, yüzde şişme, ve büyük eklemlerde doku nekrozu vardır. + Lupus karşı etkili olduğu kanıtlanmış olan bir ilaçtır - Hidroksiklorokin (Plaquenil) aslında sıtmaya karşı bir ilaçtır. Sürekli hidroksiklorokin alan lupus fişekleri veri önleyebilir. Immünsupresif ilaçlar sistemik lupus eritematozus daha şiddetli belirtileri olan kişilerin tedavisinde kullanılır. Bu immünsupresif ilaçlar metotreksat, azatioprin, siklofosfamid, klorambusil ve siklosporin içerir. Tüm immünsüpresif ilaçların ciddi kan hücrelerinin zarar verebilir ve enfeksiyon ve kanama riskini artırabilir.