Anal fissür - resimleri

 
   

Anal fissür - lineer lezyonlar hareketleri neden ağrı sırasında bağırsak anüs) (alt rektum astar vardır Ülser oval akut veya. Bu durum bir ortak. Anal fissür koşulları ciddi yol daha.

Anal fissür - belirti ve bulguları

Anal fissür anal kanalın bir yaralanma (travma) kaynaklanır. Bu durum oluşabilir:

Doğum da anal kanal, yaralanmalara neden olabilir. doğum sırasında, bazı kadınlar anal fissür gelişir. Çatlaklar da dijital ekleme (bir muayene sırasında örneğin), yabancı cisim yerleştirilmesi veya anal ilişkide neden olabilir.

birçok insan kabız olduğundan veya anal fissür almadan ishal, pek çok uzman anal fissür diğer bazı nedenleri olduğuna inanıyoruz. Bazı insanlar (sfinkterleri) anüs kontrol iki kas halkaları aşırı gerginlik olabilir. Dış anal sfinkter bilinçli kontrolü altındadır. Ama internal anal sfinkter bilinçli kontrolü altında değildir. Bu kas basıncı ya da tansiyon her zaman altında kalır. basınç istirahat iç sfinkter spazmı neden ve anüs kan akışını azaltarak, çok yüksek olursa bir fissür gelişebilir.

durumlarda bazı fissür neden olabilir Crohn hastalığı , fistüller yakın anüs bir veya inflamatuvar barsak hastalığı neden kanlı ishal, karın ağrısı, ateş, kilo kaybı ve çatlaklar.

Belirti ve bulgular

Bir anal fissür bir bağırsak hareketi sırasında, ağrı yanma karıncalanma, keskin bir acıya yol açar. Ağrı saatlerce sürebilir, ağır olabilir.

Çatlaklar kaşıntılı olabilir. Genellikle kolayca kanama veya sarı bir sıvı akıntı neden olur. Eğer doku üzerinde parlak kırmızı kan küçük bir yama tuvalet veya tuvalet birkaç damla görebilirsiniz. Kan koltuk ayrılmıştır. dışkı ile karışık koyu kırmızı kan Dark sandalyeler, aksi takdirde muhtemelen inflamatuvar barsak hastalığı veya kolon kanseri gösterir. Herhangi bir kanama varsa bu durumda bir doktora başvurmalısınız.

Bazen bir anal fissür iyileşmeyecek ve aralıklı olarak kanamaları ancak başka belirtilere neden ağrısız bir yara olabilir.


Tanı

Çoğu doktor belirtilerin temelinde ve anüs inceleyerek bir anal fissür teşhis edebilir. Genellikle doktor yavaşça kalça ayırarak fissür görebilirsiniz.

Doktorunuz fissür incelemek için bir araç (anoscope) ile parmakla rektal muayene veya yapabilirsiniz. diğer problemler ekarte etmek için bir rektal sınav yapma önce iyileşmek başlayana kadar Ama fissür çok acı verici ise, doktor genellikle bekleyecektir. hemen bir inceleme gerekiyorsa bir lokal anestezi kullanılabilir.

Eğer anüs bir alanda birden çatlaklar varsa, bu olasılığı inflamatuvar barsak hastalığı, sifiliz, bir bağışıklık sistemi baskılanmış, tüberküloz, HIV enfeksiyonu, kanser ya da anal gibi başka bir durum var gösterebilir. En çatlaklar üstünde veya anüs altında, orta hat boyunca ortaya çıkar.

Anal fissür - Tedavi

En çatlak lifli diyet artan ve kabızlık laksatifler alarak, 2 veya 3 kez bir gün boyunca sıcak su (Sitz banyo) sığ bir küvette sırılsıklam tarafından evde tedavi edilebilir. ağrı ve iyileşme konuya birkaç hafta sürebilir rağmen tamamen iyileşir. Bazen çatlak tedavisi bırakmadan iyileşirler.

O, lif dayalı, kabız olmayan bir diyet için iyidir içme su veya başka sıvılar da dışkı yumuşak ve geçmesini kolaylaştıracaktır.

Eğer çinko oksit, Anusol veya anal dokularda yatıştırmaya% 1 hidrokortizon dayalı gibi bir reçete olmadan bir merhem kullanabilirsiniz. Ancak delil Sitz hamam ve diyet lifi kremler daha iyi yardımcı olduğunu göstermektedir.

İlaçlar ve belirtileri durdurmak yoksa şifa yol açmaz Ayrıca cerrahi düşünebilirsiniz. Cerrahi lateral internal sfinkterotomi kullanılır.